Siirt’te Üniversite Öğrencilerinin Yurt Telaşı Sürüyor

  • By neajans
  • 4 Ekim 2021
  • 0
  • 17 Views

Siirt’te KYK’yı kazanan öğrenciler yerleşmeyi son güne bırakınca yurt kapılarında uzun kuyruklar oluştu. o anları Ne Haber ekibi görüntüledi.

Kapıda bekleyen öğrenciler teker teker yurda alındı. Öğrenci verilerini ise çocuklarını yurda yerleştirme telaşı sardı.

Batman Siirt’e geldiklerini ifade eden öğrenci verisi Muzaffer Sanbur, “Batman’ın Beşiri ilçesinde oturuyoruz. Çocuğum sağlık bölümünü kazandı. Bugün yurda yerleştirdik. Hava sıcak olduğu için sıkıldılar ama 2 saat beklemenin ardından yurda yerleştirdik. Son güne kaldığı için yoğunluk oluştu. Şu ana kadar memnunuz.” dedi.

Öğrenci velisi Emin Yaman, “Biz yeni geldik. Bir saat olmadı. Çocuk çantayı götürdü yerleşip gelecek. Yaklaşık yarım saat bekledik.” cümlelerini kullandı.

Cebrail Aslan ise, “Kızım dört yıllık İngilizce bölümünü kazandı. Yeni getirdik. İlk senesi, bakalım ne olacak? Çok beklemedik. Aileyi almadılar zaten içeri.” sözlerini kullandı.

Öte yandan KYK yurduna yerleşemeyen öğrenciler, özel yurt ve bütçelerine uygun kiralık daire bulmakta zorlanıyor.

Veysel Devasoğlu, “Burada yer bulamamanın nedeni kiraların çok pahalı olması. Okul açılmadan 600-700 TL’ye kiralık ev bulunurken şimdi ise kiralara zam geldi. Bu şekilde öğrenci arkadaşlarımız mağdur oldu. Yabancı uyruklulara ev vermiyorlar. Bizzat kendim şahit oldum. Normal bir daireye 1000 TL kira istiyorlar. 1000 TL de depozito istiyorlar. Emlakçı komisyonu derken öğrenci bunu karşılayamıyor. Şu an arkadaşlar geldi, ev bulamadık. Kent Meydanı civarında eski bir eve dahi 2000 TL kira istiyorlar.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir