Siirtliler faturaları görünce şok oldu

  • By neajans
  • 12 Ağustos 2021
  • 0
  • 269 Views

Siirt’te elektrik faturaları bu ay beklenenden çok daha yüksek geldi. Yaklaşık iki kat artan faturalara tepki gösteren Siirtliler, gelen faturaları görünce adeta şok oldu.

Geçtiğimiz günlerde elektriğe %15 oranında zam yapıldı. Bu ay gelen faturaların yapılan zam oranından çok daha yüksek olması kamuoyunda tepki ile karşılanırken Siirtliler gelen faturaların gerçekçi olmadığını düşünüyor.

Siirtli esnaf Bülent Oduncu, “Elektrik ve doğal gaz zamları artık çığırından çıkmış durumda bundan 10 yıl önce uygulanan zamlar gelen faturalar belliydi. İki ayda uygulanan fatura ve uygulanan zamlar yıldan yılaydı. Şimdi elektrik ve doğal gaza uygulanan zam ve miktarı neredeyse aydan aya oldu. Bu miktarlar da %2’lik %1’lik %3’lük gibi küçük oranlar değil. %20 %25 oranı gerçekten vatandaşlar için çok büyük miktar. Şimdi bir iki tane faturamız var dar gelirli insanları ekonomik olarak sarsan elektrik faturaları var. Bundan 5-10 yıl önce 2 ayda gelen bir fatura 100 TL’ydi hatta 100 TL’yi geçmeyen faturalar vardı. 70-80 TL civarlarındaydı. Şimdi bu iki aylık süre 1 aya düşürüldü ve o gün gelen fatura fiyatı bugün zamma uygulanan fiyattır. O gün ödediğimiz fiyat bugün o ödenen faturanın zam fiyatıdır. Yani neredeyse birkaç ayda bir  % 20 %25’lik bir zam oluyor. Hesapladığınız zaman 70 TL gibi büyük bir meblağa tekabül ediyor.” dedi.

Bu ay evde olmamalarına rağmen elektrik faturasının geçen aya oranla çok yüksek geldiğini belirten Oduncu, “Geçen ay bana gelen fatura 234 TL’ydi bu ay gelen fatura evde olmamıza rağmen 288 TL’ydi demek biz evde olsaydık bu iki katına çıkmış olacaktı.” ifadelerini kullandı.

“Elektriğe her ay zam geliyorsa asgari ücrete de zam gelsin”

Esnaf Oduncu, “Bugün asgari ücretle çalışan bir vatandaşın bir aylık ödeyeceği meblağ şuanda 400 TL’ye tekabül ediyor. Yani neredeyse biz evde elektrik düğmesine ya da televizyon açıp haberleri açmaya korkar olduk. Benim hiçbir partiyle alakam yok ama yapılanlar ortada her ay  %25 zam yapılacaksa asgari ücretlerde zam gelsin uygulanan zamlar doğru değildir vatandaşı çileden çıkarmış durumda. Elektrik zammını kim belirliyorsa denetlenmeleri gerekiyor.” dedi.

 

Muhabir: Bünyamin Aybek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir