HDP’den Konya’da yaşanan olaya tepki

  • By neajans
  • 31 Temmuz 2021
  • 0
  • 237 Views

Siirt HDP İl Örgütünün, düzenlediği basın açıklamasında dün Konya’da yaşanan ve bir aileden 7 kişinin ölümü ile sonuçlanan olay ile ilgili kınama geldi.

Siirt HDP İl Binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Siirt İl Eş Başkanı Yusuf Batur, “Dün Konya’nın Meral ilçesinde vahşi bir katliam yaşandı. 7 Kürt yurttaş hunharca katledildi. İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur. HDP olarak bu ülkede yaşayan bütün halkların eşit yaşam şartlarına ve haklara sahip olması gerektiği için mücadelemizi her zeminde yürütüyoruz. HDP üzerinden Kürt halkına karşı sistematik bir katliam politikası izleniyor. Ortada ciddi bir kaos planı vardır, ortada ciddi bir tahrik ve çatışma politikası vardır. HDP barış içinde eşit yaşamı savunan parti olarak bütün bu saldırılara demokratik siyaset zemininde en etkili cevabı vermek için her zeminde mücadelesini yürüttü, yürütüyor ve yürütecek.” dedi.

Daha sonra söz alan HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş ise, şu açıklamalarda bulundu:

Bunlar açık açık diyor ki ‘sizi burada istemiyoruz, sizi öldüreceğiz’ dün de söylediklerini yaptılar. 7 sivil savunmasız vatandaş öldürüldü ve evleri ateşe verildi. Bu katliamın sorumlusu önlem almadıkları için Konya Valisi, Konya Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir